Siła mentalna jest jednym z głównych czynników sukcesu biegacza. Nie bez kozery mówi się, że biega się głową, a nie nogami. O różnorakich motywacjach biegaczy napisano już wiele. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu tematowi z innej, nieco przewrotnej strony. Potrzebna Ci motywacja do biegania? Kup ją!
Spis treści
Czynniki zachęcające (lub zniechęcające) nas do działania stanowią bardzo złożone zagadnienie, które od dziesiątek lat nurtuje tęgie głowy zasiadające w uniwersyteckich katedrach psychologii. Temat jest tak rozległy, że próba ujęcia go w ramach jednego artykułu jest jak start w maratonie bez treningów – nie może się udać. Dlatego też, nie wdając się w dyskusję z różnej maści trenerami, coachami i mentorami, proponujemy Wam alternatywne spojrzenie na motywację.
Nasza redakcja twierdzi zgodnym chórem, że motywację do biegania można sobie… kupić. Niestety, nikt nie wymyślił jeszcze motywacji w płynie lub pastylkach. Możemy za to, motywować się pośrednio – poprzez sprzęt do biegania, który dodajemy do swojego asortymentu. Skąd ta teza? Nowy sprzęt (przy założeniu, że kupujemy go z myślą o wykorzystaniu zgodnie z przeznaczeniem, a nie tylko o ogłoszeniu w mediach społecznościowych, że właśnie byliśmy na zakupach) rodzi w nas naturalną chęć sprawdzenia zakupu w praktyce i przetestowania jego możliwości. Skoro zainwestowaliśmy pieniądze i czas, będziemy oczekiwać zwrotu w postaci trwałości produktu lub komfortu biegu. Żeby sprawdzić właściwości nowego asortymentu, trzeba go po prostu testować jego możliwości. Działa też inny mechanizm, który psychologowie z pewnością mogliby określić jakąś zgrabną nazwą. Nikt z nas nie kończył psychologii, więc wyjaśnimy to zjawisko opisowo. Wydając kilkaset złotych na buty czy ubrania biegowe, najzwyczajniej na świecie głupio nam będzie odłożyć je do szafki i przyznać się do tego, że wyrzuciliśmy te pieniądze w błoto. Wysokość wydatków poniesionych na bieganie nie jest proporcjonalna do dawki motywacji, jednak sami przyznacie, że jest w tej teorii ziarnko prawdy.
Nowy sprzęt to oczywiście tylko jeden z wielu czynników, które decydują o tym, czy dziś wyjdziemy pobiegać czy odpuścimy. Każdy z nas ma swój własny, niepowtarzalny kalejdoskop biegowych motywacji. Nie wiemy, w jakim stopniu zakupy będą zachęcać Cię do trenowania. Wiemy za to, od czego należy rozpocząć kompletowanie sprzętu, który zwiększy komfort i bezpieczeństwo podczas treningów, a tym samym spotęguje chęci do pokonania kolejnych kilometrów. Poniżej znajdziecie pięć kategorii produktowych, które mogą podnieść Waszą motywację do biegania.
Podstawa podstaw. Każdy, kto ma za sobą choć jedną kilkukilometrową przebieżkę, wie, że obuwie do biegania mają pierwszorzędne znaczenie. Dobrze dobrane do parametrów i stopnia zaawansowania biegacza, mogą zdziałać cuda, zwiększyć efektywność wysiłku i zapobiec kontuzji. Faktem jest, buty to jeden z głównych wydatków biegacza. Nowe modele potrafią być naprawdę kosztowne. Wybierając parę dla siebie, pamiętajmy, że droższe nie zawsze znaczy lepsze, a najważniejszą cechą idealnego obuwia jest dobre dopasowanie stopy do danego modelu. Wygoda (nie cena czy marka) to podstawowe kryterium, którym powinniśmy się kierować wybierając buty do biegania.
O ile rola obuwia w tego rodzaju rankingach nie podlega dyskusji, to skarpety do biegania pojawiają się w nich raczej rzadko. Tymczasem my uważamy, że skarpetki potrafią czynić cuda, chroniąc stopę przed bliznami, odciskami i analogicznymi historiami, które nie są obce biegaczom długodystansowym. W jaki sposób skarpetki mogą zachęcić do biegania? Pozbawiona otarć i lepiej oddychająca stopa to większy komfort doceniany przez wszystkich biegaczy. Dobierając skarpety, szukajmy modeli wyposażonych we wzmocnienia na palcach i pięcie, a także technologie ułatwiające odparowywanie ciepła. W swojej szafie warto mieć jedną „lepszą” parę skarpetek, którą będziemy zakładać na dłuższe wybiegania.
Skoro wspomnieliśmy o skarpetkach, pora na bieliznę. Dobrze dopasowane bokserki, majtki czy biustonosz chronią newralgiczne partie ciała, przeciwdziałając otarciom i kumulacji wilgoci w „tych miejscach”. Zapewnienie pełnego komfortu w najdelikatniejszych częściach ciała jest arcyważne, nie tylko podczas pokonywania długich dystansów.
Pod tym pojęciem kryją się kurtki i bluzy biegowe, które osłaniają górne partie ciała przed wiatrem, chłodem i opadami. Dzięki tym częściom garderoby, niestraszne nam jesienne i zimowe treningi. Dodając kurtkę i bluzę do biegania z membraną wiatro- i wodoodporną, pozbywamy się wymówek atmosferycznych.
Zegarek do biegania wyposażony w funkcję pomiaru tętna i moduł GPS może stać się niezawodnym asystentem biegacza. Pulsometr pomoże zaplanować trening, oszacować czas potrzebny na regenerację, prześledzić poszczególne parametry wysiłku po zakończeniu sesji treningowej, czy wreszcie monitorować postępy w długim okresie czasu. Świadome używanie pulsometru pomoże Ci przenieść bieganie na wyższy poziom i zmotywuje do wyznaczania kolejnych celów sportowych.