Jak wytrwać w noworocznym postanowieniu biegania? Część II

W pierwszych tegorocznych wpisach zastanawiamy się nad tym, co zrobić, by ułatwić sobie wytrwanie w biegowym postanowieniu. Z poprzedniej części tekstu wiemy już, jak ważne jest umiejętne stawianie realnych celów. Jednak nawet najlepiej postawiony cel może okazać się niewystraczający, jeśli zabraknie nam… 

Biegowa misja na Marsa 

Teoretyczne koncepty motywacji, o której mówiliśmy w pierwszej części artykułu, orbitują zwykle wokół tego, co jest dla nas ważne. Jeśli tak spojrzymy na tę kwestię, do rozmowy o bieganiu musimy wprowadzić poważniejsze pojęcia, jak np.: rodzina, związek, zdrowie, poczucie własnej wartości, bezpieczeństwo na przyszłość. Powiało dorosłością. Badania pokazują, że jesteśmy bardziej konsekwentni, jeśli robimy coś z myślą o tych, na którym nam najbardziej zależy. Trwałym fundamentem pod zbudowanie motywacji biegowej może być połączenie jej nie z zamiarem ukończenia półmaratonu czy maratonu, ale z chęcią zmiany dla innych. Oto przykłady: 

Chcę zadbać o swoje zdrowie, by móc dłużej być wsparciem dla swojej rodziny. 

Chciałabym zrzucić kilka kilogramów, by podobać się mężowi. 

Chciałbym utrzymać sprawność, by z kilka lat móc bawić się z wnukami i pomóc moim dzieciom w wychowaniu potomstwa

Dodanie szczypty wartości do przepisu na motywację jest zabiegiem dającym dobre efekty. Należy jednak pamiętać, że całkowite oparcie swojego postanowienia na zmianie dla innych może okazać się ślepą uliczką. W bieganiu, jak w każdym innym zajęciu, musi znaleźć się bowiem miejsce na pierwiastek „egoistyczny”, dzięki któremu czujemy frajdę, spełnienie, dumę i radość. 

Sprzęt dla początkującego biegacza 

Zejdźmy z Marsa na Ziemię, bo nawet najbardziej wzniosłe ambicje są płonne bez sprawdzonego zaplecza technicznego. Aby wytrwać w noworocznym postanowieniu biegowym, potrzebujemy sprzętu, który zagwarantuje nam bezpieczne i komfortowe treningi. Zakupy warto rozpocząć od treningowych butów biegowych. Taka inwestycja sama w sobie powinna zachęcić do wypróbowania butów i wzbudzić wyrzuty sumienia, jeśli obuwie będą leżeć bezużytecznie w szafce. Jakie buty wybrać na początek? Nie kupujmy od razu najdroższych modeli, bo wkrótce może się okazać, że bieganie nie jest sportem dla nas. Celujmy w uniwersalne buty do biegania ze średniej półki, najlepiej takie, które są przeznaczone do biegania po asfalcie. Jeśli nie wypali nam romans z bieganiem, możemy je zakładać na rower, spacer, siłownię czy nawet na co dzień. W dalszej kolejności zadbajmy o biegowe skarpetki, koszulkę lub bluzę z „oddychającej” tkaniny i leginsy lub spodnie do biegania z materiału o tych samych właściwościach. Później przyjdzie pora na elektronikę, suplementację, poradniki i gadżety. 

Monitorowanie postępów 

Jednym z podstawowych czynników długowieczności motywacji jest świadomość progresu. Osiąganie małych celów skłania nas do trwania przy swoim docelowym założeniu. W tym rozumieniu każdy odbyty trening jest więc małym powodem do świętowania. Upamiętnijmy go chociażby zaznaczeniem dnia treningowego w kalendarzu. Prowadzenie prostych statystyk daje do myślenia, kiedy zerkamy wstecz – może się bowiem okazać, że w poprzednim miesiącu zakreśliliśmy 5, 10 lub 15 aktywności, co z pewnością doda skrzydeł przed wyjściem na kolejny trening. Motywującym sposobem na monitorowanie postępów jest śledzenie swoich ćwiczeń w aplikacji. Świetnie w tej roli sprawdzają się aplikacje kompatybilne z pulsometrami Suunto, Polara, czy Garmina. Ich użytkownicy mają dostęp do pełnego przeglądu treningu – tętna, dystansu, prędkości, sumy pokonanych wzniesień, mapy trasy itd. Zbierane przez urządzenia dane są bardzo szczegółowe i umożliwiają wnikliwą analizę ćwiczenia. Każdy producent ma swoją aplikację dedykowaną jego sprzętowi. Zapisane aktywności automatycznie tworzą dziennik treningów, w którym lądują są wszystkie sesje. Utrzymanie zakładanej regularności z pewnością przełoży się na większą chęć do kolejnych treningów. Innym sposobem na analizowanie postępów jest wsłuchiwanie się to, co mówi nasze ciało. Po kilkunastu treningach powinniśmy zauważyć pierwsze efekty – zmniejszoną zadyszkę, nieznaczny spadek wagi, sprawniejszy metabolizm, lepsze samopoczucie po treningu wynikające z działania endorfin, brak „zakwasów” itp. Świadomość tego, że jesteśmy w stanie przebiec o kilometr więcej niż w zeszłym miesiącu potrafi dać niesamowitego kopa. 

Wykorzystaj ludzi wokół 

Wróćmy jeszcze do ludzi. Dobrym sposobem na dolewanie oliwy do motywacyjnego ognia jest znalezienie grupy biegowej, z którą możemy trenować. To rozwiązanie ma kilka atutów: gwarantuje nam regularność, pozwala nawiązać kontakt z innymi osobami o podobnych pasjach, a także – w przypadku dobrego prowadzącego – wprowadza urozmaicenie treningu. Możemy też wykorzystać ludzi niezwiązanych z bieganiem. Jeśli jesteśmy tego wystarczająco pewni, możemy złożyć publiczną deklarację o naszym sportowym postanowieniu. Nie musimy ogłaszać tego od razu całej firmie. Wystarczy, że w nasz pomysł wtajemniczymy domowników. Zyskujemy w ten sposób gwarancję, że zanim zdecydujemy się odpuścić trening, przyjdzie nam zmierzyć się z poczuciem wstydu, który może finalnie zachęcić do udania się na bieżnię. Ten kij ma jednak dwa końce. Publiczne zobowiązanie to coś dla posiadaczy silnej woli. Taka zagrywka może zaszkodzić w przypadku osób, które dopiero chcą przymierzyć się do biegania, a ich dotychczasowe postanowienia noworoczne zwykle kończyły się fiaskiem. 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Zegarki z pulsometrem dla początkujących biegaczy – TOP 4

Wybór odpowiedniego pulsometru do biegania może przyprawiać o ból głowy. Oferta sportowej elektroniki jest naprawdę szeroka, a wiele funkcji, które posiadają zegarki sportowe z pulsometrem, brzmi dla świeżo upieczonych biegaczy dość enigmatycznie. Cała sztuka tkwi w … Czytaj więcej.

Ranking butów do biegania: obuwie startowe – TOP5

W dzisiejszym wpisie pod lupę bierzemy godne polecenia buty do biegania na zawody i treningi o dużej intensywności. Czym wyróżniają się na tle innych modeli buty startowe? Jakie jest ich przeznaczenie? Jakie buty do biegania najlepiej zdają … Czytaj więcej.

Bieganie zimą – kompendium wiedzy. Część 1/2

Chłodne miesiące nie muszą oznaczać przymusowej przerwy w treningach. Aby stawić czoła zimowej aurze i biegać z troską o zdrowie i komfort, należy odpowiednio się przygotować. Sprawdźmy, na jakie aspekty sztuki biegowej należy zwrócić uwagę aby nie zwalniać tempa … Czytaj więcej.

Prezenty dla biegaczy do 100 zł – ranking TOP 10

Święta Bożego Narodzenia nadbiegają się wielkimi krokami. Wszystkim szukającym pomysłów na prezent dla biegacza przedstawiamy 10 przedmiotów, które z pewnością przydadzą się Twoim bliskim lubiącym aktywny tryb życia. W tym artykule pod lupę bierzemy prezenty … Czytaj więcej.
NAJPOPULARNIEJSZE

Prezenty dla biegaczy do 100 zł – ranking TOP 10

Święta Bożego Narodzenia nadbiegają się wielkimi krokami. Wszystkim szukającym pomysłów na prezent dla biegacza przedstawiamy 10 przedmiotów, które z pewnością przydadzą się Twoim bliskim lubiącym aktywny tryb życia. W tym artykule pod lupę bierzemy prezenty … Czytaj więcej.

Jak wytrwać w noworocznym postanowieniu biegania? Część I

Nowy rok nieodłącznie wiąże się postanowieniami zmiany na lepsze. Jedną z najczęstszych obietnic, jakie składamy sami sobie jest zdrowy tryb życia. Każdego pierwszego stycznia wielu z nas zarzeka się, że w tym roku na pewno … Czytaj więcej.

Buty do biegania w terenie damskie – 4 muszkieterów

Rosnąca popularność biegania w lesie i górach sprawia, że coraz więcej osób świadomie sięga po buty przeznaczone na miękkie nawierzchnie. W dzisiejszym wpisie na warsztat bierzemy buty trailowe damskie i sprawdzamy, jaki wybór ma płeć piękna … Czytaj więcej.

Garmin Fenix 6X Pro - recenzja zegarka

W świecie sportowych zegarków Garmin Fenix 6X Pro zdobywa uznanie jako jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń dla entuzjastów aktywności fizycznej. Czy jednak rzeczywiście jest wart swojej ceny i reputacji? W tej recenzji przyjrzymy się dokładniej … Czytaj więcej.
© 2023 ruchy-ruchy.pl
magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram