Ranking butów do biegania: obuwie startowe – TOP5

W dzisiejszym wpisie pod lupę bierzemy godne polecenia buty do biegania na zawody i treningi o dużej intensywności. Czym wyróżniają się na tle innych modeli buty startowe? Jakie jest ich przeznaczenie? Jakie buty do biegania najlepiej zdają egzamin podczas startów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Startowe obuwie do biegania, czyli właściwie jakie?  

Wszystko, co w bieganiu wiążę się ze startami, powinno być szybkie. Taki też będzie ten tekst. Bez zbędnego rozpisywania się, zaprezentujemy Wam godne uwagi buty biegacza, który ma wobec siebie i swoich życiówek konkretne wymagania. Zanim przejdziemy do meritum, poświęćmy chwilę na opisanie tej gamy produktowej. Personel sklepów biegowych zwykle wyróżnia buty startowe na tle ich treningowych odpowiedników. Buty na trening, czyli służące do pokonywania wielu kilometrów podczas codziennych wybiegań, to najbardziej pojemna kategoria w asortymencie marek produkujących sprzęt biegowy. Są one najbardziej zróżnicowane pod kątem zastosowanych technologii, ale także rozwiązań wizualny. Ten szeroki wybór przekłada się na większe zainteresowanie biegaczy. Buty startowe to produkt adresowany dla węższej grupy odbiorców. Są to zwykle buty do biegania po asfalcie, choć niektóre marki mają w swoim portfolio również startowe buty do biegania w terenie. Startówki – w telegraficznym skrócie – charakteryzuje lekka konstrukcja i duża dynamika odbicia. Obie te cechy sprawiają, że buty startowe pozwalają osiągać lepsze czasy.

Czy buty startowe są na pewno dla Ciebie?

Szansa na lepsze osiągi to tylko jedna strona medalu. Wspomniana wyżej, odchudzona konstrukcja modeli startowych odbija się zwykle na mniejszej amortyzacji, która przecież powinna chronić stawy przed obciążeniami w kontakcie z twardymi podłożami typu asfalt. Swoją lekkość but startowy zawdzięcza też pozbyciu się dodatkowych elementów, które podnoszą trwałość obuwia i chronią stopę. Innymi słowy, buty treningowe są bardziej wytrzymałe i posłużą nam dłużej niż buty startowe. Nie zmienia to faktu, że obuwie startowe są na rynku potrzebne i – dobrze dobrane do możliwości biegacza – mogą robić różnicę. Z pewnością warto je brać pod uwagę, jeśli interesują nas dobre buty do biegania na krótkie jednostki treningowe na twardej nawierzchni lub buty na zawody od 5 km do 42 km. Pamiętajmy jednak, że nie są to buty uniwersalne, do codziennego „nabijania kilometrów”, a buty do zadań specjalnych, zaprojektowane z myślą o konkretnych oczekiwaniach zdeterminowanych biegaczy.

Szybkie buty do biegania – jakie modele nadają się na zawody?

Dość gadania! Przejdźmy do konkretów. Przed Wami pięć modeli butów startowych, które zdają egzamin podczas poprawiania życiówek. W rankingu uwzględniliśmy przede wszystkim nasze praktyczne doświadczenia, ale także opinie Klientów. Oto, w naszej subiektywnej opinii, najlepsze buty do biegania w kategorii obuwia startowego.  

ADIDAS ULTRABOOST  

Na pierwszy ogień idą, czy raczej biegną, hybrydowe buty marki Adidas, która jeszcze pojawi się w naszym zestawieniu. Kiedy kilka lat temu niemiecki gigant wypuścił na rynek piankę Boost, środowisko biegaczy mówiło o rewolucji. Podeszwa modelu Ultraboost w całości jest wykonana w tej właśnie technologii, oferującej stopom dużą dynamikę przy jednoczesnym braku uszczerbku dla amortyzacji. Model ten ma tkaną, opinającą stopę cholewkę i minimalistyczną konstrukcję, przez co z powodzeniem może aspirować do miana pierwszych butów startowych. Rozwiązanie dla osób, które nie chcą jeszcze zapuszczać się na głęboką wodę kupując typowe startówki.  

ADIDAS ADIZERO BOSTON 8 W 

Klasyczną parą butów startowych w talii Adidasa jest model Boston, nazwany tak na cześć jednego z największych i najstarszych maratonów na świecie. Popularne „Bostony” mają wszystkie cechy startówek opisane wyżej. Są lekkie, pozbawione dodatkowych ozdobników i wzmocnień, co pozwala na osiąganie dobrych prędkości podczas szybkich interwałów i startów. Przewiewna siateczka, z której została stworzona cholewka, zapewnia stopie wentylację. Podeszwę zewnętrzną wzmocniono warstwą gumy Continental, dzięki czemu wykorzystane pianki są bardziej odporne w kontakcie z asfaltem.  

UNDER ARMOUR HOVR VELOCITI 2 

Ciekawą propozycję startową (lub treningowo-startową) ma w swojej kolekcji także Under Armour. Niski drop, przewiewna cholewka oraz ultralekka konstrukcja to typowe cechy startówek, które z łatwością możemy odnaleźć w Hovr Velociti 2. Podeszwa wykorzystuje piankę Micro G®, która zapewnia dobrą amortyzację, ale też dynamiczne odbicie.  

CRAFT X165 ENGINEERED 

Ciekawą propozycją jest także X165 Engineered od Crafta. Marka ta jest stosunkowo słabo znana w segmencie butów do biegania, a dobrą renomę wyrobiła sobie dzięki kolekcjom jakościowej odzieży sportowej. Jeśli założymy, że startówki Crafta są równie dobre, jak ich bielizna termoaktywna, to X165 Engineered bezwzględnie wart jest Waszej uwagi. Stosunkowo niski drop ułatwia przetaczanie stopy, meshowa cholewka zapobiega jej przegrzaniu, a klasyczna pianka EVA użyta w podeszwie środkowej zapewnia niezłe wybicie oraz przyzwoitą amortyzację.  

REEBOK FLASHFILM™ 2.0 

Ostatnia propozycja to FlashFilm 2.0. Reebok pozostał w tyle za konkurencją w wyścigu o gusta biegaczy, ale ten model wydaje się godny zainteresowania. W swojej budowie (miękki zapiętek, siateczkowa cholewka, brak wzmocnień w newralgicznych punktach) przypomina on nieco Ultraboost, choć wykorzystano w nim inną podeszwę – FLASHFILM, która ma zapewniać sprężyste odbicie bez szwanku dla dobrej amortyzacji. Pozycja dla tych, którzy na swoje pierwsze startówki nie chcą wydawać wszystkich zaskórniaków. 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Ile rowerów można przewozić na dachu samochodu - praktyczne porady i wskazówki

Przewożenie rowerów na dachu samochodu to popularna metoda transportu dla miłośników dwóch kółek. Niezależnie od tego, czy planujesz weekendową wycieczkę za miasto, czy dłuższą wyprawę rowerową, bagażnik dachowy może okazać się idealnym rozwiązaniem. W tym artykule … Czytaj więcej.

Jak nauczyć się hamować na rolkach? - powiemy ci jak to zrobić bez hamulca!

Hamowanie na rolkach to kluczowa umiejętność, która zapewnia bezpieczeństwo zarówno skaterowi, jak i osobom w jego otoczeniu. Nauka hamowania bez użycia hamulca jest szczególnie ważna, ponieważ nie wszystkie rolki są wyposażone w hamulce, a niektóre … Czytaj więcej.

Jaki palnik gazowy na kartusze? Oczekiwania co do jego żywotności

Trekking i biwakowanie to wspaniałe formy aktywnego wypoczynku, pozwalające na bliski kontakt z naturą i ucieczkę od zgiełku codzienności. Aby w pełni cieszyć się tymi doświadczeniami, niezbędny jest niezawodny sprzęt, a jednym z kluczowych elementów … Czytaj więcej.

Rower stacjonarny do rehabilitacji - jak wybrać najlepszy model?

Zastosowanie rowerów stacjonarnych w rehabilitacji obejmuje szeroki zakres schorzeń i urazów, od problemów z kolanami i biodrami, po rehabilitację po udarze mózgu. Dlaczego rower stacjonarny jest tak popularnym narzędziem rehabilitacyjnym? Kluczowe parametry przy wyborze roweru … Czytaj więcej.
1 2 3 23
NAJPOPULARNIEJSZE

Kajaki - jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spływu kajakowego?

Spływy kajakowe oferują nie tylko możliwość aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale także bliski kontakt z naturą. Jednak, jak każda aktywność na wodzie, kajakarstwo wiąże się z pewnymi ryzykami. Celem tego artykułu jest omówienie … Czytaj więcej.

Jak powinieneś dobrać rakietę do gry w squash? - wskazówki dla początkujących i średniozaawansownych

Squash jest aktywnością wymagającą i ekscytującą, która zdobyła uznanie na całym świecie. Dobrze dopasowana rakieta może znacząco podnieść poziom gry, dlatego warto zainwestować czas w znalezienie tej odpowiedniej. W tym artykule zaprezentujemy sugestie dotyczące selekcji … Czytaj więcej.

Lotki do badmintona - jaki rodzaj wybrać?

Wybór odpowiednich lotek do badmintona jest kluczowy dla jakości gry. Lotki, zwane również birdie lub shuttlecock, są podstawowym elementem wyposażenia w badmintonie, a ich właściwości mogą znacząco wpłynąć na przebieg meczu. Historia lotek sięga starożytnych … Czytaj więcej.

Nieprzyjemny zapach z rękawic bokserskich? Pokażemy Ci sprawdzone metody na ich wypranie!

Rękawice bokserskie to nieodłączny element wyposażenia każdego boksera, kickboksera czy zawodnika Muay Thai. Niestety, intensywne treningi sprawiają, że rękawice te mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Problem ten wynika głównie z potu i bakterii, które gromadzą się … Czytaj więcej.
1 2 3 23
© 2023 ruchy-ruchy.pl
magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram