Spis treści
Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: to zależy. Dla niektórych biegaczy przykuwający uwagę na nadgarstku pulsometr sportowy będzie jedynie gadżetem, dzięki któremu inni będą zaliczać jego posiadacza w poczet rodziny biegaczy. Na szczęście rośnie też grono osób, dla których zegarek do biegania z pulsometrem jest ważnym partnerem treningów i narzędziem służącym do monitorowania formy. Aby móc wykorzystać pełny potencjał, który oferują pulsometry, trzeba poznać ich mechanizm działania, a przede wszystkim zrozumieć podstawową funkcję – monitorowanie pracy serca.
Wiele modeli zegarków dla sportowców to zaawansowane urządzenia, które w połączeniu z dedykowanymi aplikacjami mogą naprawdę wiele. Dla biegacza niezmiennie najważniejszą funkcjonalnością pulsometru jest pomiar tętna. Pozwala ona na obserwowanie tego, z jaką częstotliwością reaguje nasze serce na obciążenia treningowe, a tym samym, jak forsowny jest dany etap treningu. Biegowi wyjadacze zdają sobie sprawę, że to właśnie monitorowanie pracy najważniejszej pompy w naszym ciele (a nie tempa biegu czy ilości pokonanych kilometrów) jest kluczowym wyznacznikiem formy. Zegarek pulsometr zbiera informacje o naszym tętnie z poziomu nadgarstka lub z okolicy mostka (pulsometr na klatkę piersiową) i przechowuje je w pamięci urządzenia. Dzięki temu, możemy analizować wysiłek, który włożyliśmy w poszczególne fazy treningu. Na podstawie tętna powinno się też wyznaczać strefy treningów, w których bieganie jest najbardziej efektywne. Drugą ważną funkcją, którą posiadają praktycznie wszystkie zegarki z pulsometrem, jest GPS. Na podstawie geolokalizacji nadgarstkowy asystent treningowy informuje nas, jakie jest bieżące tempo i jaki dystans już za nami.
Prawdą jest, że najbardziej wszechstronne czasomierze sportowe kosztują najwięcej. Jeśli ktoś dysponuje odpowiednimi środkami, z łatwością może kupić pulsometr przewyższający jego potrzeby. Wiele z funkcji oferowanych przez najbardziej zaawansowane modele, została zaprojektowana z myślą o regularnym treningu, progresywności i precyzyjnej analizie. Aby dobrze zinterpretować parametry podawane przez ten sprzęt, potrzeba wiedzy i doświadczenia. Trudno oczekiwać ich od biegowych żółtodziobów. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was cztery urządzenia, które z powodzeniem zaspokajają potrzeby sportowców-amatorów, a przy tym są relatywnie niedrogie. Kwestia ceny jest tu niezwykle ważna, bo osoby kupujące zegarek sportowy z pulsometrem mogą wydać na ten cel ok. 300 zł (zakładając, że wybieramy pulsometr zegarek z wbudowanym modułem GPS), ale równie dobrze mogą uszczuplić swój budżet o ponad 3000 zł. W naszym rankingu skupiamy się na podstawowych produktach renomowanych marek, które od lat brylują w segmencie elektroniki dla sportowców.
Marka Polar słynie z urządzeń precyzyjnie monitorujących pracę serca. Model M430 to zegarek z pulsometrem w nadgarstku zaprojektowany z myślą o tych, którzy traktują sport rekreacyjnie i chcą jednocześnie pracować nad swoją formą w oparciu o analizę tętna. Urządzenie jest intuicyjnie proste w obsłudze, nie posiada ekranu dotykowego, ani wymiennych pasków. Ma za to kilka funkcji treningowych, w tym dwie najważniejsze – odczytywanie pulsu z nadgarstka i GPS, czyli wszystko, co jest niezbędne do tego, by biegać z głową. Jasne kolory pasków sprawiają, że M430 jest chętnie wybierany przez panie, choć oczywiście jest to model unisexowy, a nie stricte zegarek z pulsometrem damski.
Drugi członek Polarowej rodziny w naszym zestawieniu to M200. Zegarek mierzy tempo, dystans i tętno z poziomu nadgarstka. Polar M200 ma też funkcję monitorowania codziennych aktywności (spalone kalorie, jakość snu, pomiar kroków itd.). Jest maksymalnie prosty w obsłudze, a przy tym kompatybilny z aplikacją Polar Flow, która pozwala na wgląd w parametry swojego treningu. Wybór idealny dla osób biegających okazjonalnie i dla własnej przyjemności.
Ten wielofunkcyjny pulsometr analizuje puls z nadgarstka. Lekki i wytrzymały, świetnie sprawdzi się także w regularnym użytkowaniu. Spartan Trainer to jeden z bardziej podstawowych modeli w portfolio marki Suunto. Finowie znani są z konstruowania zaawansowanych rozwiązań dla aktywnych, a Spartan Trainer jest zegarkiem dla tych, którzy uprawiają sport rekreacyjnie i chcą mieć kontrolę nad swoim treningiem, ale też lepiej rozumieć swój organizm podczas codziennych zajęć.
Skoro wspomnieliśmy o Suunto i Polarze, musimy też zaproponować coś ze stajni Garmina. Amerykański producent wyznacza standardy jeśli chodzi o zegarki z pulsometrem w nadgarstku. Asortyment Garmina jest imponujący, a jednym z podstawowych modeli jest Forerunner 35. Pomiar tętna z nadgarstka, mierzenie tempa i odległości, a do tego pakiet podstawowych funkcji treningowych podane w maksymalnie przystępnej formie – tak w skrócie można opisać ten sprzęt. Z racji na różnokolorowe paski, Forerunner 35 może być traktowany jako (mniej lub bardziej) damski pulsometr lub zegarek męski z pulsometrem.